„Co se stalo ve Vegas, zůstane ve Vegas“? Pro TP-LINK to neplatí, novinky z CESu 2014 půjdou brzy do světa

„Co se stalo ve Vegas, zůstane ve Vegas“? Pro TP-LINK to neplatí, novinky z CESu 2014 půjdou brzy do světa

 

Česká republika, Praha – 28. 1. 2014 – Společnost TP-LINK na veletrhu spotřební elektroniky CES 2014 představila skupinu nových produktů, které jsou určeny pro běžné spotřebitele i firemní klientelu. Nestihli jste to letos v lednu do Vegas? Nevadí, podívejte se s námi na stánek s modrým logem TP-LINK alespoň virtuálně.

Společnost TP-LINK se zaměřila jak na evoluci v podobě bezdrátových produktů podporujících nový standard 802.11ac, tak na řešení problémů s dosahem bezdrátového signálu, na něž přinášejí odpověď nové powerline adaptéry s přenosovou rychlostí až 1 Gbit/s.

 

Dvoupásmový směrovač AC1900 – pookřejí hráči i milovníci multimédií

 

Novinka s označením AC1900 cílí především na náročnější uživatele. Hlavní předností tohoto high-end směrovače je totiž podpora standardu 802.11ac, který slibuje velice rychlé přenosy dat po bezdrátové síti. Teoretická propustnost činí až 1,9 Gbit/s, přičemž o 1,3 Gbit/s se stará 5GHz pásmo a o zbylých 600 Mbit/s pásmo 2,4 GHz. Díky hardwarové podpoře překladu adres (NAT) pak směrovač dosahuje rychlosti 900 Mbit/s při přenosu dat za hranice lokální sítě.

Směrovač dále nabídne jeden USB 3.0 port, díky němuž lze sdílet data z připojeného disku nejen lokálně, ale také prostřednictvím internetu (například s využitím FTP serveru). Samozřejmostí je možnost připojení síťové tiskárny. Pro konfiguraci směrovače lze využít bezplatnou mobilní aplikaci TP-LINK Tether dostupnou na Google Play i Apple App Store. Směrovač by se měl dostat na prodejní pulty v druhém kvartále letošního roku.

 

 

Přístupový bod EAP320 – napájecí kabely můžete zahodit

 

Další z dvoupásmových bezdrátových zařízení EAP320 míří na firemní sektor a slouží jako Wi-Fi přístupový bod, který se oproti standardním zařízením může pochlubit podporou technologie PoE (Power over Ethernet), centralizovanou správou přístupových bodů nebo podporou autentizace uživatelů captive portal. Pro dosažení co nejvyšší propustnosti zařízení opět podporuje protokol 802.11ac a dosahuje tak rychlosti přenosu dat vzduchem až 1750 Mbit/s (z toho 1300 Mbit/s v 5GHz pásmu a 450 Mbit/s v 2,4GHz pásmu).

Centralizovaná správa přístupových bodů dovoluje pohodlně nastavit a spravovat všechny přístupové body. Jeden z přístupových bodů je dynamicky zvolen jako bezdrátový kontrolér, který následně nastavení automaticky distribuuje mezi ostatní přístupové body v dané bezdrátové síti. EAP320 navíc dovede automaticky testovat a detekovat konflikty i nežádoucí interference signálu napříč dostupnými kanály.

Přístupový bod myslí také na bezpečnost a nabízí proto podporu funkce captive portal, díky níž uživatelé po přístupu k internetu nejprve uvidí v prohlížeči speciální webovou stránku, na níž budou muset souhlasit s podmínkami stanovenými síťovým administrátorem a případně zadat přihlašovací údaje. Přístupový bod EAP320 se bude prodávat od třetího kvartálu 2014.

 

 

Outdoorová řada CPE produktů Pharos – levně ale kvalitně

 

Nově představená řada Pharos se skládá ze čtyř CPE jednotek, dvou základnových stanic, několika externích antén a řídicí aplikace pro centralizovanou správu sítě, díky níž lze všechna zařízení spravovat z jednoho počítače. Jedná se o cenově dostupné řešení pro bezdrátovou outdoor instalaci, jež se hodí pro spojení typu point-to-point, point-to-multipoint i pro pokrytí venkovních prostor bezdrátovým signálem. Zařízení jsou založena na čipové sadě Qualcomm Atheros, nesou vysoce citlivé antény a pro pohodlí instalace podporují napájení po ethernetovém kabelu PoE. Novinky budou zákazníkům dostupné ve třetím kvartále 2014.

 

 

Powerlinová  novinka TL-PA8010 – je libo 1 Gbit/s po elektrických rozvodech?

 

Dalším přírůstkem do řady powerline adaptérů je novinka TL-PA8010, která se může pochlubit podporou standardu HomePlug AV2. Adaptér nabídne teoretickou propustnost až 1 Gbit/s, což představuje dostatečně štědrou hodnotu i pro nerušený streaming multimédií či hraní online her. Co se dalších vlastností týče, zaslouží si zmínku také dosah signálu až 300 metrů po elektrických rozvodech a 128bitové AES šifrování. Gigabitový powerline adaptér na prodejních pultech najdete od druhého kvartálu 2014.

 

 

Cloudová kamera NC250 – elektronický hlídač domu bdělý ve dne v noci

 

Bezdrátová kamera komunikující skrze Wi-Fi se hodí pro bezpečnostní účely, kdy si uživatelé přejí neustále střežit ať už vnitřní či venkovní prostory. Zařízení zvládá pořizovat obraz v rozlišení 720p, přičemž data přenáší bezdrátově rychlostí až 300 Mbit/s. Kromě pasivního pozorování scény lze kameru nastavit tak, aby reagovala na zvuk, pohyb či infračervené záření tím, že zašle pozorovateli výstražný e-mail. Kamera dokáže pracovat také v roli Wi-Fi extenderu, kdy ve svém okolí šíří bezdrátový signál. Jako třešničku na dortu pak zmiňme mobilní aplikaci Skylight, díky níž mohou uživatelé přistupovat k nastavení kamery ze svého chytrého telefonu. Tohoto elektronického hlídače si budou moci zákazníci zakoupit od druhé poloviny letošního roku.

 

 

Předpokládaná dostupnost všech představených zařízení se týká celosvětových trhů, doba uvedení na český trh se proto může lišit.